Jak pisać żeby dobrze coś napisać? Albo chociaż po prostu napisać... Poradnik marzyciela pisarza.


1. Nie ma czegoś takiego jak talent

Naukowcy do tej pory nie zdołali odkryć czy są komórki mózgowe odpowiedzialne za coś takiego. Kilka godzin po śmierci Alberta Einsteina profesor Thomas Harvey wyjął jego mózg w celach badawczych. W wyniku kilku skomplikowanych działań powstały preparaty histologiczne, które przekazał neuropatologom. Oficjalnie zostało stwierdzone, że mózg wielkiego naukowca Alberta Einsteina nie odbiega niczym od normalnego, ludzkiego (zdrowego) mózgu.

Więc nie idź na łatwiznę i nie blokuj swojego wewnętrznego głosu myślą "BO ON MA TALENT A JA NIE" zmień to na  "BO ON CIĘŻKO SOBIE NA TO ZAPRACOWAŁ  A JA NIE"2. Chcesz dobrze pisać?  Ciężko pracuj. 

Jeżeli chcesz pisać to zacznij to robić jak naszybciej. Nauka trwa latami. Podobno, aby stać się w czymś najlepszym trzeba spędzić nad tym 10 000 tys godzin. Oczywiście jeżeli zaczyna się w wieku młodzieńczym kiedy mózg dziecka chłonie wszystkie informacje to jest nam o wiele wiele łatwiej. Czynność powtarzana wielokrotnie zaczyna być rejestrowana przez nasz mózg, a ze względu na to że on lubi nawyki zaczyna traktować pisanie jako coś naturalnego.

Nie daj sobie wmówić, że nie potrafisz pisać. Być może nie spędziłeś jeszcze wystarczająco dużo czasu nad swoimi pracami. Nie możesz pozwolić na ograniczenie potencjału, który posiadasz. Usiądź nad kartką papieru i zacznij kreować.  To nic nie kosztuje. 

3. Żaden tekst nie będzie dobry jeżeli będzie sprzeczny z Tym co czujesz. Odnajdź swój wewnętrzny głos.

Olej notatniki w telefonie/ na komputerze. W dzisiejszych czasach ludzie są kompletnie zagubieni. Nie wiedzą co czują. Skupiają się na czyimś życiu w internecie. Na godzinnym vlogu  z życia osoby,  której nawet nie znajdą. W większości oprócz nudnej gadaniny o "ciężkim życiu" nie dają nic co warto zapamiętać.  Zabierają Ci Twój cenny czas.
Z wirtualnego świata trzeba umieć korzystać tak aby się wzbogacać wewnętrznie.  Bądź silniejszy od tego i wróć do swojej rzeczywistości.  Weź czyste kartki, książki, które Cię  inspirują i idź w miejsce gdzie poczujesz wewnętrzną motywację. Daj ponieść się temu co czujesz w głębi. Pewnie już nawet nie pamiętasz jak to jest słuchać samego siebie.To jest Twoje życie. Przeżyj je najlepiej jak potrafisz. Nie daj się wciągnąć w internetową fikcję. Skończ marnować czas i jeżeli marzysz o pisaniu to zacznij to robić! 
4. O czym mogę pisać? 
Daj ponieść się emocjom. Uwolnij swoje wewnętrzne potrzeby wyrażania tego co czujesz. Pomyśl o ostatnich wydarzeniach w swoim życiu.  Czy sprawiły, że byłeś najszczęśliwszy na świecie?  A może odwrotnie? Wejdź w to. Skup się na każdym bodźcu. Zobacz jak to cię zmieniło i wpłynęło na obecnego ciebie. Zastanów się dlaczego takim cię uczyniło. Opisz wszystko najdokładniej jak potrafisz. Na początku wystarczą nawet wypisane ciągiem emocje. Potem możesz kleić te pojedyncze wyrazy dodając inne. To wszystko zależy od Twoich preferencji. To Twoje dzieło.
W przypadku książki emocje są ci potrzebne, aby wykreować Twój świat w wyobraźni. Musisz stworzyć historię, która całkowicie cię pochłonie. Będziesz musiał w nią całym sobą uwierzyć.

Żaden tekst nie będzie dobry jeżeli będzie sprzeczny z Tym co czujesz. Nie twórz dla samego tworzenia. ******************************************

Kilka słów ode mnie:A teraz powiem ci coś co prawdopodobnie cie zmotywuje. Masz już kawałek drogi za sobą, ponieważ pisanie nie jest ci obce. Wysyłasz smsy, dodajesz komentarze, rozmawiasz przez internet. Tworzenie własnej liryki/epiki jest tylko wskoczeniem na wyższy level. Musisz jedne szlifować coś co dawno pojąłeś.
Kiedy zaczynasz grę na instrumencie w większości przypadków trzymasz go w rękach po raz pierwszy. Jest ci on zupełnie obcy. Nawet nie wiesz jak się z nim obchodzić chociaż bardzo bardzo chcesz grać. Przed Tobą długa droga. W powolnym tępie uczysz się pojedynczych rzeczy. Natomiast pisać każdy może, bo w podstawowym zakresie musi! I każdy styl będzie inny. Masz prawo w ten sposób wyrażać swoje uczucia. Jeżeli chcesz tworzyć- twórz. Nikt Ci nie zabroni. Masz trenować tą umiejętność po to aby stawać się coraz lepszym. Ludzie nie chcą banałów.  Aby trafić do innych powinieneś tworzyć opierając się o emocje tak aby inni mogli się z nimi asymilować. Moim zdaniem to jest klucz.


A jeżeli jest coś innego co chcesz robić to rób to i nie patrz na to co inni powiedzą. Moje rady są uniwersalne! Sama z nich korzystam. To znaczy próbuję :D


"Im cięższa praca tym większe będzie zwycięstwo" ~ Cyrk Motyli (Film krótko metrażowy- 2009r)


"Jeżeli istnieje książka, którą bardzo chciałbyś przeczytać, ale nie została jeszcze napisana, to musisz napisać ją sam" ~ Toni Morrisom (amerykańska powieściopisarka i eseistka)

"Ten, kto spodziewa się mieć miliona czytelników, nie powinien zabierać się do pisania" ~ Goethe ( niemiecki poeta)


A teraz uwaga najmocniejszy!:

"Poboisz się, poboisz i potem umrzesz. I tyle będziesz miał z tego życia"  ~ Małgorzata Halber (prezenterka telewizyjna i dziennikarka muzyczna)


Połamania ołówków moi pisarze! 📓📕📚✒✏📝💭💬

12 komentarzy:

 1. Bardzo dobry tekst dla wahających się gryzipiórków! ;)

  Pilipiuk gdzieś mądrze mówił, że świat należy do rzemieślników, a nie artystów, którzy zamiast pisać, przeżywają swój artyzm. A nikt przecież nie wydaje nienapisanych powieści, opowiadań czy tomików wierzy!

  Śmiało zapraszam Cię do poczytania moich opowiadanek, jestem ciekaw Twojej opinii!

  TU W TYM POŚCIE NA POCZĄTKU MASZ ROZPISANE CO I JAK

  Wpadaj śmiało jakiegoś nudnego wieczoru, choć twórcy raczej takowych nie miewają! ;d

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha ojej bardzo dziękuję za tak długi komentarz :) Wkładam dużo pracy w swoje teksty i to na prawdę cieszy kiedy inni komentują :)
   Z pewnością wpadnę wieczorem (dzisiaj) jak wrócę z mojej wyprawy po strunę do gitary :D

   Usuń
 2. Pisać można o wszystkim - wystarczy tylko tak umiejętnie przedstawić całą historię, by zainteresowała odbiorcę :)
  Pozdrawiam
  Tutti
  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, że tak ale wszystko zaczyna się i kończy na emocjach ;)

   Dziękuję za komentarz! :)

   Usuń
 3. Ten ostatni cytat na prawdę świetny! Post ogólnie bardzo mi się podobał, dość motywujący. Pozdrawiam :)

  http://summer-nightsx.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Ci dziękuję! ♡ Zaraz odwiedzę Ciebie :)

   Usuń
 4. O rany, nawet nie wiesz jak się z tobą zgadzam co do pierwszego punktu. Ludzie często nie rozumieją że żeby coś osiągnąć trzeba po prostu dać z siebie wszystko i nie odpuszczać a nie wykręcać się słowami ,,Bo ja nie mam talentu".
  Przyznaję że twój tekst jest bardzo inspirujący, oby więcej takich ;3

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobre rady! Pisać każdy może...jeden lepiej, a drugi gorzej jednak nie wynika to z talentu - a po prostu z ciężkiej pracy ;) Wiadomo, że osoba która czyta wiele książek i pisze długie eseje to po latach wyrobi się w sztuce jaką jest pisanie :))

  Zapraszam Na Mojego Bloga Sakurakotoo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie przede wszystkim trzeba sobie to uświadomić :)

   Usuń
 6. Jestem pod wrażeniem. Znam to uczucie trzymania gitary w rękach i wkurzania się, że coś mi nie wychodzi, ale po tygodniu ćwiczeń zaczyna cos grać. Tak samo jest właśnie z pisaniem. Zanim się nie spróbuje nie dowiemy się czy to jest fajne, czy sprawia nam to przyjemność. Sama piszę opowiadania i czasami boję się je udostępniać, bo nie wiem czy są dobrze napisane. Genialne rady!
  Pozdrawiam TCK! :*

  OdpowiedzUsuń

A Ty co o tym myślisz?Obsługiwane przez usługę Blogger.